Czy lepiej jest kupić spółkę czy założyć własną

Tak wiele osób zastanawia się nad tym, jaki rozpocząć biznes, a wszak gotową firmę można zwyczajnie kupić. Z tym że, jak łatwo się domyśleć, nie jest to opcja dla każdego, bo należy mieć kapitał.

Zakup gotowej spółki ma kilka zalet. Nie trzeba koncepcji, co robić. Nie należy go wdrażać. Wystarczy zapoznać się z ofertami typu sprzedaż gotowych spółek i wybrać dla siebie jakąś. Wszystko już jest: dostawcy, rynek zbytu, rozpoznawalna marka, pracownicy, nieruchomości. To bardzo prosty sposób, ażeby szybko stać się posiadaczem spółki. Na 100 procent takiej spółki nie kupuje się jak przysłowiowego kota, czyli w worku, to oznacza nie widząc, w jakim jest stanie. Jeżeli ktoś ogłasza się słowami, sprzedam gotową spółkę z o.o., to polecam zorientować się, co go do tego skłoniło. Ma możliwość mieć ona jakieś kwestie lub być zadłużona. Z punktu widzenia nabywcy ma możliwość to posiadać większe znaczenie lub nie, to zależy, ile może włożyć w zakupiona firmę i czym sam dysponuje. Dodatkowo kusić będzie wtedy niższa cena takiej spółki. Bywa i tak, że ktoś sprzedaje ją, ponieważ chce się wycofać z biznesu. Prowadzenie go to natomiast sporo pracy. Sprzedaż spółek, za które zwykle otrzymuje się znaczną kwotę, to sposobność przejścia na emeryturę.

Jakie jednak nie byłyby motywacje sprzedawcy, trzeba właściwie poznać stan firmy, jaką zamierza się kupić. Nie kupuje się wszakże wyłącznie gotowego biznesu, ale także wszystkie posiadane przez firmę zobowiązania. Konieczne jest postanowienie, czy da się z danej spółki w niezbyt długim czasie osiągać dość znaczny zysk. Jednak unikać zakupu powinno się, jeżeli nie posiada się pewności, czy nie będzie problemu z utrzymaniem firmy.

Zobacz: art 299 k.s.h.