Montaż rekuperacji – jakie elementy są kluczowe przy montażu?

Systemy wentylacyjne oparte na rekuperacji zyskują na popularności, zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym. Rekuperacja jest procesem, w którym ciepło z powietrza wywiewanego z budynku jest odzyskiwane i przekazywane do powietrza nawiewanego. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania, ponieważ nie powinno się ponownie ogrzewać całego powietrza wchodzącego do wnętrz.

W systemach rekuperacji powietrze jest filtrowane i wymieniane w sposób ciągły, co gwarantuje odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego. To szczególnie ważne w obiektach, gdzie ważna jest bardzo dobra jakość powietrza, na przykład w domach, biurach czy obiektach przemysłowych.

Montaż rekuperacji wiąże się z instalowaniem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wymaga to precyzyjnego zaplanowania i doboru odpowiednich urządzeń a także wykonania odpowiednich instalacji wentylacyjnych. Podstawowym elementem jest wybór rekuperatora, czyli urządzenia odpowiedzialnego za odzyskiwanie ciepła. W współzależności od powierzchni budynku a także jego charakterystyki dobierane są odpowiednie parametry urządzenia. Sam montaż rekuperacji może obejmować różnorakie etapy, od utworzenia odpowiednich tras wentylacyjnych, po instalację jednostki centralnej oraz podłączenie systemu do wentylacji w budynku.

Rekuperacja znajduje użycie zarówno w nowych budynkach, jak i w obiektach poddawanych modernizacji. W sytuacji nowego budownictwa montaż rekuperacji jest stosunkowo prostszy, ponieważ system jest projektowany już na etapie tworzenia. W starszych obiektach, w szczególności w tych, które nie posiadają odpowiednich kanałów wentylacyjnych, montaż wymaga większej ingerencji w konstrukcję budynku. Niemniej jednak, stosownie zaprojektowane systemy rekuperacyjne mogą być instalowane też w takich obiektach, pod warunkiem dostosowania projektu do istniejących warunków.

Systemy rekuperacyjne oferują szereg korzyści, w tym poprawę użyteczności energetycznej budynków. Dzięki odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego można zredukować zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania pomieszczeń, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacyjne. Dodatkowo, ciągła wymiana powietrza przyczynia się do poprawy komfortu mieszkańców, ponieważ eliminuje problem nadmiernej wilgotności czy zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego. Systemy te są zwłaszcza polecane w budynkach, gdzie panują trudne warunki klimatyczne lub tam, gdzie wymagane jest utrzymanie odpowiednich standardów jakości powietrza.

Więcej informacji na stronie: rekuperacja warmińsko-mazurskie.