Oświetlenie na drodze – naprawa lamp

Samochód, jak prawie każdy przedmiot zastosowany w powszechnym życiu, wymaga stałego monitoringu stanu i okresowej obsługi serwisowej, wiążącej się w wielu przypadkach z wymianą płynów eksploatacyjnych i zużytych elementów. Przy tej okazji w znaczącej liczbie przypadków nie pamięta się natomiast o istotnych elementach wyposażenia każdej osoby auta, czyli o reflektorach. A w chwili obecnej na nie powinno zwrócić się szczególną uwagę, gdyż od ichniejszym poprawnego działania może zależeć bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów.

Częstokroć kierowcy interesują lampy samochodowe swojego auta dopiero w momencie kiedy odmawiają posłuszeństwa. W wielu przypadkach jest to chwila, w której w reflektorze przepalają się żarówki. Szybka wymiana i o reflektorze zapominamy, aż do dalszej zużytej żarówki. To karygodny błąd, który ma możliwość odbić się na użytkowniku samochody w najmniej spodziewanym momencie.

Lamy samochodowe, tak w jaki sposób każdy szczegół samochodu, podlegają stopniowemu zużyciu. Głównie zmatowieniu ulegają ichniejszym szkła, co w znacznej mierze ogranicza przepuszczalność wytwarzanego przez żarówki światła, dodatkowo skutkuje jego rozproszeniem, co pogarsza widoczność przed pojazdem w nocy i jednocześnie częściowo oślepia kierowców aut nadjeżdżających z naprzeciwka. Rozwiązanie tego problemu to regeneracja reflektorów. Takie usługi wytwarza dość dużo firm, w których zakresie działalności ujęta jest naprawa lamp. Koszt jednorazowej usługi jest stosunkowo nieznaczny, a efekt, w postaci o kilka lepszej widoczności po zmierzchu, zauważalny od razu. Już taka rekomendacja powinna skłonić każdej osoby posiadacza samochody co najmniej do sprawdzenia stanu oświetlenia swojego pojazdu.

Warsztaty gdzie wykonywana jest naprawa lamp zajmą się również oceną stanu i użyteczności lampy, jak też regulacją poziomu ichniejszym ustawienia. Te drobne z pozoru czynności przyniosą efekt zarówno dla kierowy – w postaci lepszej widoczności – jak i dla innych użytkowników dróg, którzy nie będą oślepiani niewłaściwie wyregulowanymi albo zużytymi reflektorami. Wzrośnie więc bezpieczeństwo, czyli ten aspekt ruchu drogowego, który w Polsce od lat ulokowana jest na niezadowalającym poziomie.

Więcej informacji: regeneracja reflektorów.