Samochód zastępczy

W zgodzie z decyzją Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. bezpłatne auto zastępcze przysługuje każdemu, kto używa samochodu do celów osobistych, a jego samochód został oddany do naprawy po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego i, co istotne, nie ma innego pojazdu. Tym samym auto zastępcze otrzyma każdy, a nie jak do tej pory jedynie chłopcy i dziewczęta, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce, bez wątpienia, sytuacja nie jest taka prosta, ponieważ ubezpieczalnie w kolejnym ciągu niechętnie regulują należności za wynajem samochodów osobom fizycznym.

Warto zdawać sobie sprawę więc, że …

Wynajem z OC sprawcy wypadku, przysługuje nam na czas naprawy naszego samochodu, czyli od dnia zaistnienia szkody albo także od momentu umieszczenia samochodu do warsztatu (jeżeli już można było nim wcześniej jeździć) aż do dnia jego odbioru. Jednakże, w sytuacji szkody zupełnej. ponownie Sąd Najwyższy stanął po stronie poszkodowanych kierowców decydując 22 listopada 2013 r., że prawo do auta zastępczego albo zwrot kosztów wynajmu przysługuje do momentu zakupu innego pojazdu, a nie jak twierdzili ubezpieczyciele, że do dnia wypłaty odszkodowania przez TU.

Z całą pewnością Towarzystwa Ubezpieczeniowe zrobią wszystko, ażeby wypłacić jak najmniej, lub wszystkiego (tj. naprawy, wynajmu samochody zastępczego czy wypłaty w sytuacji szkody całkowitej, dokonać w jak najniższych kwotach. To zrozumiałe z punktu widzenia TU. Co zatem powinien zrobić poszkodowany? Głównie znać własne prawa! A w sytuacji jakichkolwiek uwagi korzystać z pomocy prawników.

Sprawdź: auto zastępcze Zakopane.