Skuteczne piaskowanie

Przed nałożeniem ochronnej powłoki malarskiej, niezbędne jest oczyszczanie powierzchni metalowego wyrobu. Powszechnie używa się piaskowanie, czyli obróbkę strumieniowo-ścierną powierzchni, która polega na usuwaniu resztek starego lakieru, towarów korozji (rdza) oraz innych zanieczyszczeń dzięki użyciu strumienia sprężonego powietrza i piasku o stosownie niewielkich drobinkach.

Jakość połączenia metalu z powłoką jest silnie uzależniona od skrupulatnego przygotowania powierzchni. Piaskowanie konstrukcji stalowych nie tylko starannie je oczyszcza, niemniej jednak też zwiększa ich chropowatość i szorstkość, dzięki czemu stal staje się matowa i dużo lepiej łączy się z farbą dzięki siłom adhezji (piaskowanie Szklarska Poręba). Im większa chropowatość, tym większa powierzchnia styku stali z powłoką malarską, a tym samym lepsze i trwalsze ich połączenie. Warstwa lakieru czy farby nałożona na stal powinna charakteryzować się całkowitą szczelnością, dobrą przyczepnością i trwałością. W innym wypadku powłoka zacznie odpadać, w szczelinach pojawią się lokalne ogniwa korozyjne, a naocznym tego skutkiem będą wykwity rdzy. Powłoka nie będzie spełniać osobistej funkcji, czyli ochrony stali przed korozją. Dlatego operacja piaskowania jest koniecznym krokiem przed nakładaniem ochronnych powłok malarskich.

Oczyszczenie powierzchni kreuje się specjalnym urządzeniem zwanym piaskarką (piaskowanie Wrocław). Za jej poradą piaskowanie odbywa się równomiernie na całej powierzchni, nawet w miejscach trudno dostępnych czy zakrzywionych. W rękach wprawnego piaskarza stanowi błyskawiczne narzędzie, które jest doskonałe do wstępnej obróbki konstrukcji stalowych przed malowaniem.

Zobacz: piaskowanie Jelenia Góra.