Stosowanie sprężarek – sprężarki

Kilka dziedzin przemysłu ostatnimi czasy korzysta z sił termodynamicznych. Jest to nieprawdopodobnie wyuzdane, szczególnie dla laików. Głównie dlatego, że sił które oddziałują nie widać, w jaki sposób w sytuacji mechaniki. Weźmy na przykład takie przeciwieństwo sprężarki i technologię klejenia na tak zwane vaku. Metodę tę używa się w ogromnej liczbie przypadków przy budowie jachtów z laminatu. Cała sztuczka polega na zabezpieczeniu elementów folią vaku, a następnie wyssaniu powietrza, powodując podciśnienie dociskające detale do powierzchni, do której pragniemy je przymocować.

Pierwsze pojazdy działały przecież na parę, a to wszak jedynie wykorzystywanie ruchu płynu i sił jakie wytwarza. Technikę tą wykorzystano w przyszłości do rozwinięcia wiedzy o turbinach, które cały czas stosujemy, a w wielu miejscach zdają się być niezastąpione. Warta uwagi wydają się być też  sprężarka bezolejowa, gdzie już w grę nie wchodzi pomoc ciśnienia cieczy. Tego typu urządzenia wykorzystuje się w miejscach gdzie sprzężone powietrze musi być w całości czyste od wszelkich olejów. Dlatego używane są głównie przez służbę zdrowia.

W tym momencie możemy zauważyć w jak wielu dziedzinach potrzebujemy sił termodynamiki. Czy to będzie pomoc w budowie łódki i wyręczenie naszych sił siłami próżni, czy może służyć będą podtrzymywaniu życia człowieka, powinniśmy je na początku okiełznać. A również pamiętać, że natura może nas nimi równie poprawnie zaprzepaścić o ile zechcemy zajrzeć zbyt głęboko w ocean, lub wzbić zbyt wysoko, bez odpowiedniego sprzętu. Na szczęście umiemy sobie już z nią radzić.