Witaminy dla twojego organizmu

Gdy pada pytanie o wartości uznawane w życiu, wiele osób wymienia zdrowie jako jedną z ważniejszych. Co więc należy wiedzieć, żeby nie martwić się rozterkami zdrowotnymi? Jakich składników potrzeba organizmowi i jak mu je dostarczyć – witamina c?

Witamina D, jeżeli już wyłącznie jest w organizmie w odpowiedniej ilości, sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Od jej stężenia zależy również sprawność układu krążenia i sylwetka. Okazuje się, że już dwudziestominutowy spacer na świeżym powietrzu może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Najlepsze efekty przyniesie jednakże przechadzka w słoneczny dzień, gdyż to w chwili obecnej promienie słoneczne są producentem kalcyferolu.

A co się dzieje, gdy ilość ,,słonecznej” witaminy jest nieprawidłowa?

Jej niedobór objawia się przede wszystkim utratą apetytu, nudnościami, nadmiernym poceniem się, bólem głowy i oczu oraz nadmiernym oddawaniem moczu. Jednak nadmiar powoduje zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Płód również w takiej okoliczności jest zagrożony – ma możliwość się on zdeformować, a jego kości są narażone na rozmaite choroby.

Nie mniej ważna jest witamina B12. Niedostateczna jej ilość w organizmie może być początkiem problemów z pamięcią czy depresji. Jednakże uważa się, że wszelkie zmiany w systemie nerwowym są spowodowane tylko trwającym przez dłuższy czas niedoborem witaminy. Krótkotrwałe braki można uzupełnić jedząc mięso, wędliny i produkty pochodzenia zwierzęcego.

Chcąc być w dobrej formie psychicznej i fizycznej trzeba jeść też bardzo dużo ryb, gdyż zawierają one kwasy omega 3. To obecnie dzięki nim ma się właściwy nastrój i obce są alergie lub zaniki pamięci. Największe ilości tych kwasów są w łososiu atlantyckim , a dodatkowo sardynkach. Mało tego, ryby są źródłem cennego białka i, w odróżnieniu od mięsa wołowego, drobiowego czy wieprzowego, nie zawierają dużo tłuszczu i cholesterolu.

Warto ujrzeć: witamina b12.